اندومتریوز

اندومتریوز يک اختلال مزمن ژنيکولوژيک است که به طورمعمول با درد مزمن و نازايي تظاهر مييابد. اين اختلال 10-6 زنان را در سنين باروري گرفتار مينمايد و در 38 زنان دچار نازايي و تا 87 در زنان مبتلا به درد مزمن لگن مشاهده ميگردد.اندومتریوز یکی از بیماری هایی است که برخی از خانم ها ممکن است با آن رو به رو شوند که در صورت عدم درمان موجب نازایی می شود . بیماری اندومتریوز در صورتی به وجود می آید که بافت داخلی رحم از محل اصلی خود خارج شود و به رشد خود ادامه دهد .
اندومتریوز در تمامی قسمت های بدن به جز طحال ایجاد می شود اما بهتر است بدانید که این بیماری اغلب در لگن ایجاد
می شود . در صورتی که بافت داخلی رحم به رشد خود ادامه دهد این امر بافت های اطراف خود را تحریک کرده و در نتیجه در بافت ها چسبندگی ایجاد می کند .
افرادی که به بیماری اندومتریوز مبتلا شده اند در هنگام دوران پریودی خود با درد بسیار شدیدی رو به رو می شوند . در چنین وضعیتی لازم است که به مطب متخصص زنان مراجعه نمایید .

به نظر ميرسد که اين اختلال در اثر چسبندگي و کاشته شدن غدد و استروماي آندومتر در صفاق به دنبال قاعدگي رتروگراد رخ ميدهد. ضايعات آندومتر در اثر بيش توليد پروستاگلاندين و استروژن رخ ميدهد که منجر به التهاب مزمن ميگردد.

مکانيسم بروز ناباروري در زنان در مراحل اوليه آندومتريوز مشخص نيست. استرس اکسيداتيو و غلظتهاي بالاتر سيتوکينهاي التهابي ممکن است از چند راه بر عملکرد اسپرم از جمله تخريبDNA اسپرم تاثير بگذارند.

محيط غيرطبيعي صفاق همچنين ميتواند سبب اختلال کارکرد اسکلت سلولي اووسيت گردد. در آندومتريوز پيشرفتهتر با پيدايش کيستها و چسبندگيهاي تخمدان، اين يافتههاي غيرطبيعي آناتومي، ميتواند سبب اختلال عملکرد لولهها گردد.

علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز در همه ی افراد به طور یکسان نمی باشد. در برخی از افراد علائم شدید در برخی متوسط و در مواردی خفیف می باشد . بیشتر افراد تصور می کنند که شدت درد نشان دهنده شدت بیماری می باشد در صورتی که اینطور نیست و ملاک آن نمی باشد . در مواردی نیز فرد هیچ گونه علائمی ندارد .خانم های مبتلا به این بیماری با درد در ناحیه لگن رو به رو می شوند .
افرادی که دارای بیماری اندومتریوز هستند در دوران قاعدگی با درد شدیدی رو به رو می شوند که به آن دیسمنوره گفته می شود .

برای تشخیص اینکه شما دارای اندومتریوز هستید یا نه به موارد ذیل توجه کنید :

 1. احساس درد درناحیه لگن یکی از علائم این بیماری می باشد .
 2. پریود همراه با درد زیاد
 3. احساس درد زیاد در زیر شکم در زمان پریود و در قبل از آن
 4. داشتن درد در ناحیه شکم در زمان نزدیک شدن به پریود ( یک یا دوهفته)
 5. خارج شدن خون زیاد غیر طبیعی در زمان پریود
 6. نازایی
 7. احساس درد بعد از نزدیکی
 8. احساس درد در هنگام ادرار
 9. درد در ناحیه کم در طول پریود

در صورت مشاهده این علائم به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا تشخیص دقیق آن انجام شود.

علل اندومتریوز

 1. بازگشت خون پریود

شایع ترین علل ایجاد اندومتریوز برگشت خون ناشی از قاعدگی در حفره لگنی است. خون پریود حاوی سلول های اندومتریوز می باشد در حالتی که باید از بدن خارج شود به حفره لگنی برمی گردد . در این صورت اندومتریوز به جداره لگن چسبیده و در این قسمت شروع به رشد سریع می کند.

 1. رشد سلول های جنینی

از سلول های حاصل از رشدجنین در دوران بارداری انومتریوز در قسمتهایی از شکم ایجاد شده و در مواردی درقسمتهای دیگر گسترده می شود.

 1. جراحی

سلول های اندومتریوز بعد از جراحی مانند هیسترکتومی و سزارین در محل زخم رشد می کنند.

تشخيص آندومتریوز

ارزيابي تشخيصي زنان مبتلا به درد لگني شامل شرح حال و معاينه فيزيکي دقيق براي رد نمودن ساير علل ژنيکولوژيک درد است. علل غيرژنيکولوژيک (مانند سندرم روده تحريک پذير، سيستيت انترستيسيل، اختلالات مجاري ادراري) را ميتوان با آزمونهاي دقيق و در صورت لزوم ارجاع رد نمود.

آندومتريوز فقط بر اساس بافت شناسي ضايعات برداشته شده در حين جراحي، به صورت قطعي تشخيص داده ميشود. بررسيهاي تصويربرداري را نميتوان براي تشخيص آندومتريوز بکار برد؛ ولي ميتوانند در بيماران مبتلا به تودههاي لگني يا ضمايم رحمي سودمند باشند. آندومتريوز تخمداني به صورت معمول در سونوگرافي به شکل کيستهاي حاوي بازتاب دروني اندک يکنواخت که با تجمع خون قديمي مطابقت دارد تظاهر مييابد. به نظر ميرسد تصويربرداري به تنهايي در افتراق آندومتريومهاي(2) تخمداني از ساير تودههاي ضمايم رحمي، قدرت پيشبيني کننده زيادي دارد.

سونوگرافي از راه واژن براي تعيين وجود آندومتريوز و ارتشاح عمقي آن به رکتوم يا غشاي رکتوواژينال، روش تصويربرداري ارجح است. تصويربرداري با تشديد مغناطيسي(MRI) را بايد در بيماراني بکار برد که نتايج سونوگرافي آنها مبهم است و يا شک به آندومتريوز رکتوواژينال يا مثانهاي وجود دارد.

آندومتریوز

درمان آندومتریوز

درمان اوليه

پروژستينها، دانازول، داروهاي خوراکي ترکيبي پيشگيري از بارداري با دوره گسترده [مثلا 12 هفته]، داروهاي ضدالتهابي غيراستروييدي (NSAIDs) و داروهاي آگونيست هورمون آزاد کننده گنادوتروپين (GnRH) را ميتوان به عنوان درمان اوليه درد در زنان مشکوک به آندومتريوز بکار برد. با اين حال ميزان عود بعد از قطع دارو بالا است. در صورت عدم موفقيت درمان اوليه ميتوان لاپاروسکوپي تشخيصي جهت اثبات تشخيص [به بيمار] پيشنهاد داد. همچنين ميتوان از درمان تجربي با يک داروي سرکوب کننده ديگر نيز استفاده نمود. درمان تجربي با آگونيست GnRH به مدت سه ماه در موارد عدم موفقيت درمان اوليه با داروهاي پيشگيري از بارداري خوراکي و NSAIDs اقدام مناسبي است. توضيح دادن اين نکته به بيمار که پاسخ به درمان تجربي، اثبات کننده تشخيص  آندومتريوز نيست حايزاهميت است.

درمان عود آندومتریوز

در زنان داراي سابقه آندومتريوز که ميخواهند قابليت باروري خود را نيز حفظ نمايند ميتوان از NSAIDs يا داروهاي پيشگيري از بارداري خوراکي ترکيبي براي درمان عود درد استفاده نمود.مدروکسي پروژسترون استات خوراکي يا بلنداثر نيز موثر ميباشد. در صورت عدم موفقيت هيچکدام از اين درمانها ميتوان از پروژستينها، آگونيستهاي GnRH و آندروژنها سود جست. استفاده از سيستم درون رحمي(IUD) آزاد کننده لوونورژسترول سبب کاهش درد لگني همراه با آندومتريوز ميگردد هر چند که عوارض جانبي آن (مانند خونريزي نامنظم، افزايش وزن) شايع است.

درمان بازگردان

در صورت موفقيت درمان با آگونيست GnRH، استفاده از رژيم بازگردان ميتواند سبب کاهش يا حذف از بين رفتن مواد معدني استخوان گردد و بهبودي علايم را بدون کاهش بهبودي درد سبب گردد. رژيمهاي بازگردان در زنان تحت درمان بلندمدت کاربرد دارد و شامل پروژستين تنها، پروژستينها با بيسفسفوناتها، پروژستينهاي کم دوز، يا استروژنها ميباشد. سازمان نظارت بر غذا و داروي ايالات متحده (FDA) استفاده از نوراتيندرون(2)(mg 5 در روز) را به عنوان درمان بازگردان همراه با آگونيست GnRH مورد تاييد قرار داده است. در زناني که نميتوانند دوز بالاي نوراتيندرون را تحمل نمايند ترکيب روزانه استراديول پوستي (mcg 25) و مدروکسي پروژسترون استات (mg 5/2) را ميتوان بکار برد. با اين حال اين ترکيب نميتواند مانع از بين رفتن مواد معدني استخوان گردد و توسط FDA تاييد نگرديده است. مکمل کلسيم (mg 1000 در روز) در زنان تحت درمان بازگردان توصيه ميگردد.

نازایی و آندومتریوز

اندومتریوز در صورتی که دارای علائمی به شرح ذیل باشد در صورت عدم درمان منجر به نازایی می شود:

این دسته از افراد با گرفتگی عضلات در قبل و بعد از دوران قاعدگی رو به رو می شوند .
در هنگام مقاربت جنسی با درد شدیدی رو به رو می شوند .
این افراد در هنگام ادرار احساس درد خواهند داشت .
در دروان قاعدگی احساس خستگی مفرط ، اسهال یا یبوست و حالت تهوع خواهند داشت .
در دوران قاعدگی با خونریزی بیش از حد رو به رو می شوند .
با توجه به نظر و پیشنهادات پزشکان ، خانم های متاهلی که دچار بیماری اندرومتریوز هستند لازم است که هر چه سریع تر نسبت به بارداری اقدام نمایند .خانم هایی که به بیماری اندومتریوز شدیدی مبتلا هستند لازم است که زیر نظر پزشک نسبت به خارج کردن رحم و تخمدان خود اقدام نمایند .

جراحي آندومتریوز

در زنان مبتلا به دردهاي ناشي از آندومتريوز که ميخواهند باروري خود را حفظ نمايند با لاپاروسکوپی و برداشتن جراحي ضايعات، درد به صورت قابل توجهي در کوتاه مدت بهبود مييابد. هرچند همانند درمان طبي، عود درد شايع است.

به نظر ميرسد که آندومتريومها به دنبال پيشرفت ضايعات تخمداني تشکيل دهنده کيست رخ ميدهند. اين کيستها ميتوانند سبب درد و ناباروري گردند و با افزايش خطر پيچ خوردگي و پارگي همراهند. با اين حال به خاطر اتصال آنها به تخمدان و کورتکس تخمداني که اووسيتها از آنجا جوانه ميزنند برداشتن آندومتريومها با خطر براشتن بافت طبيعي همراه است. در زنان فاقد سابقه آندومتريوز بايد آندومتريومها را برداشت. تخليه ساده آندومتريوم با ميزان خطر بالاي عود همراه است، بنابراين برداشتن آن توصيه ميگردد. جراحي دوباره در زنان دچار آندومتريومهاي عودکننده بايد بر پايه تصميمگيري خاص مورد صورت گيرد، زيرا ممکن است سبب کاهش يا حذف کارکرد تخمدان گردد.

درمان قطعي جراحي در زناني که تمايلي به حفظ باروري ندارند و همچنين در زناني که درمان محافظه کارانه طبي و جراحي ناموفق بوده است توصيه ميگردد. عموما هيسترکتومي و سالپنگواووفورکتومي دوطرفه درمان قطعي به شمار ميآيد. با اين حال در زناني که تخمدانهاي طبيعي دارند هيسترکتومي با حفظ تخمدان و برداشتن ضايعات آندومتريومي را بايد مد نظر داشت. در يک مطالعه بر روي 120 بيمار که براي برداشتن آندومتريومها تحت هيسترکتومي با يا بدون اووفورکتومي قرار گرفته بودند، بيشتر بيماران حتي با وجود کارکرد طبيعي تخمدان نياز به جراحي دوباره نداشتند.

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شانزده =