سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که در بین زنان بسیار رایج است . شایع ترین علت عدم اوولاسیون و یا اولیگواوولاسیون چه در جمعیت عمومی و چه در زنان نابارور PCOS می باشد وجود ۲ تا ۳ علامت طبی زیر به نفع  PCOS است  .

آیا می دانستید تخمدان دارای کیست می تواند برای فرد بسیار خطرناک باشد و در باروری وی تاثیرات بسیاری بگذارد . سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که بسیاری از زنان را درگیر خود کرده است و موجب ازار و اذیت آنان شده است . سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار سریع باید درمان شود زیرا همان طور که گفته شد بر باروری فرد بسیار تاثیرات منفی می گذارد . دکتر مهزاد هلاوی متخصص نازایی مهارت و تبحر ویژه ای در سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد و می تواند آن را درمان کند .

اولیگواوولاسیون ویا عدم اوولاسیون با تظهر آمنوره و اولیگومنوره

  • افزایش آندروژنه های خون و یا تظاهرات بالیتی افزایش اندروژن

تخمدان های پلی کیستیک

اثبات افزایش یافته  LH به FSH  و یا هیپرانسولینمی جهت تشخیص و یا شروع درمان PCOS الزامی نیست .

تحریک تخمک گذاری با سوپراوولاسیون متفاوت است القای اوولاسیون به معنی استفاده از داروها به منظور آزاد شدن تخمک در هر سیکل قاعدگی در زنی که تخمک گذاری ندارد می باشد .

سوپراوولاسیون در درمان زنان دچار ناباروری غیر قابل توجیه که با وجود اوولاسیون منظم بارور نمی شوند اندیکاسیون دارد . هدف از سوپر اوولاسیون آزاد شدن بیش از یک تخمک است تا احتمال باروری را افزایش دهد .

چاقی در بیماران PCOS پیش آگهی درمان نازایی را ضعیف می کند . کاهش وزن حتی در حد ۵۰ درصد میزان بارداری را افزایش می دهد . کاهش وزن در همه بیماران چاق  یا دچار افزایش وزن توصیه می شود  کاهش مصرف کالری در حد ۵۰۰ کیلو کالری و ورزش منظم توصیه می شود .

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر تخمک گذاری مانیتور نشده است به بیمار توصیه می شود هر ۳-۲ روز بعد از آخرین قرص نزدیکی داشته باشد  و هر هفته تا ۵ هفته پروژسترون اندازه گیری شود . LH ادراری ۱۰-۵ روز بعد از آخرین دوز دارو به حداکثر می رسد . پس وقتی کلومیفن در  روز ۹-۵ سیکل تجویز می شود حداکثر ترشح LH در روز ۱۷-۱۶ سیکل است . اوولاسیون هفت روز بعد از LH SURGE با اندازه گیری سطح پروژسترون سرم تائید می گردد . در صورتی که از مانیتورینگ سونوگرافی استفاده می شود زمانی که کیست های بزرگ در سونو دیده شود درمان قطع می شود و با مصرف کلومیفن قطر فولیکول ها قبل از تخمک گذاری به ۲۵-۱۹ میلی متر و گاها ۳۰ میلی متر می رسد .

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =